Kompresia počas tehotenstva

Kompresia počas tehotenstva

Krvné zrazeniny počas tehotenstva: príčiny a prevencia

Mať dieťa je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote ženy, ale tehotenstvo tiež prináša množstvo zmien, ktoré možno nečakáte. Jedným z príkladov je zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza) a hlbokej žilovej trombózy (DVT).

Pokiaľ nie je trombóza počas tehotenstva riadne vyriešená, môže byť veľmi škodlivá pre Vaše zdravie, pretože časť zrazeniny sa môže odlomiť a spôsobiť vážnejšie problémy, ako je pľúcna embólia (PE) alebo cievna mozgová príhoda. Toto riziko samozrejme taktiež predstavuje nebezpečenstvo pre Vaše dieťa. Krvným zrazeninám a hlbokej žilovej trombóze sa však dá veľmi dobre predchádzať: čítajte ďalej, aby ste zistili príčiny a rizikové faktory aj to, ako môžete znížiť riziko hlbokej žilovej trombózy v dôsledku protrombotických zmien počas tehotenstva.

Príčiny a rizikové faktory: súvislosť medzi DVT a tehotenstvom

Kľúčovým spojením medzi trombózou a tehotenstvom je, že Vaša krv je náchylnejšia na zrážanie, pretože sa Vaše telo pripravuje na minimalizáciu straty krvi počas narodenia dieťaťa. Tehotné ženy môžu tiež neskôr v tehotenstve zaznamenať menší prietok krvi do nôh, pretože rastúce dieťa tlačí na cievy okolo panvy. Navyše ďalšia váha a rozšírená maternica vyvíjajú tlak na žily nôh. Výsledkom je, že mnoho tehotných žien pociťuje unavené a opuchnuté nohy a zvyšuje sa riziko vzniku trombózy.

Aby sme boli ostražití pred potenciálom vzniku krvných zrazenín počas tehotenstva, je dôležité si uvedomiť nasledujúce rizikové faktory:

  • Rodinná anamnéza, tj. genetická predispozícia.
  • Osobná anamnéza, najmä ak ste v minulosti mali krvné zrazeniny, napríklad po operácii, ale faktorom môžu byť aj iné zdravotné stavy (napr. srdcové ochorenie alebo cukrovka).
  • Obezita.
  • Cestovanie na dlhé vzdialenosti alebo inak dlhé obdobia nečinnosti.
  • Pôrod cisárskym rezom môže tiež zvýšiť vaše riziko.

Prevencia a liečba: čo môžete robiť s DVT v tehotenstve

Dobrá prevencia je vždy založená na tom, že si dobre uvedomujete rizikové faktory a konáte podľa toho. Predovšetkým je vždy vhodné poradiť sa s lekárom, ak si myslíte, že by ste mohli byť počas tehotenstva náchylná k žilovým problémom alebo tvorbe krvných zrazenín kvôli osobnej alebo rodinnej anamnéze. Ak sa u vás začnú objavovať žilové problémy, lekár vám tiež odporučí najlepší postup liečby – často to zahŕňa predpisovanie antikoagulancií a kompresné terapie.

Existuje aj niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste znížili riziko vzniku krvných zrazenín počas tehotenstva. Účinné spôsoby, ako znížiť riziko, sú faktory životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie (ak je povolené lekárom), zdravá strava a ukončenie fajčenia. Pokiaľ sa vydávate na dlhú cestu, vstávajte a naťahujte nohy tak často, ako len môžete. Okrem toho môže byť vysoko účinnou metódou prevencie počas tehotenstva nosenie špeciálnych kompresných pančúch JOBST.

Tieto odevy sú špeciálne prispôsobené potrebám tehotných žien a môžu pomôcť znížiť riziko trombózy tlakom na nohy a chodidlá a podporovať zdravé prekrvenie srdca.

Navigácia