Je to veľmi časté ochorenie s postupujúcou závažnosťou. Časné príznaky chronického žilového ochorenia sú pocit opuchu a ťažoby, najčastejšie na nohách. Ak ochorenie postupuje, môžu sa vyskytnúť kŕčové žily. Ak sa kŕčové žily neliečia, môžu sa zväčšiť a zhoršiť. Výsledkom bude zhoršenie príznakov, napr. podráždenie, opuchy a bolestivé vyrážky.
Silné zhromažďovanie krvi v žilách spomaľuje návrat krvi do srdca. To môže viesť k stavu, ktorý môže spôsobiť hlbokú žilovú trombózu a pľúcnu embóliu. Ďalším možným dôsledkom je chronická žilová nedostatočnosť (CVI), ktorá vedie k zmenám kože a rozvoju žilových vredov na nohách (VLU).
Jednotky VLU majú veľký dopad na každodenný život, môžu byť bolestivé, takže môže dôjsť k zníženiu pracovnej schopnosti.
Bez riadneho zaobchádzania môžu tieto potenciálne dôsledky chronického žilového ochorenia viesť k predĺženej invalidite a mať významný socioekonomický dopad a významnú psychosociálnu morbiditu.
Vzhľadom k možnej závažnosti chronického žilového ochorenia je veľmi dôležité byť včas a správne diagnostikovaný. Problém nezmizne a čím skôr bude diagnostikovaný a liečený, tým väčšia bude šanca na prevenciu závažných komplikácií.
Existuje niekoľko postupov, ktoré možno na liečbu KVO použiť samostatne alebo v kombinácii.
Najmä kompresná terapia je považovaná za základný kameň liečby chronického žilového ochorenia. Kompresné obväzy a pančuchy jemne stlačia nohy a pomáhajú zlepšiť prietok krvi v žilách tým, že zabraňujú spätnému toku krvi. V niektorých prípadoch však nemožno použiť kompresnú terapiu a je nutná žilová chirurgia.