Chronická žilová nedostatočnosť

Chronická žilová nedostatočnosť

Chronická žilová nedostatočnosť: ako ju možno liečiť

Chronickú žilovú nedostatočnosť (CVI) možno najlepšie popísať ako neschopnosť chlopní v žilách správne transportovať krv späť do srdca. Tento stav je pomerne bežný, ale môže viesť k zdravotným problémom, pokiaľ bude umožnený závažný vývoj. Medzi bežné symptómy patrí zmena farby kože, opuchy a bolesti nôh a chodidiel. Keď dôjde k chronickej žilovej nedostatočnosti, je to preto, že nastal problém s chlopňami, čo spôsobuje, že sa krv vracia späť. To znamená, že krv sa začne hromadiť v žilách, obvykle v nohách a chodidlách.

Klinická klasifikácia CVI

Poprední flebológovia vyvinuli C.E.A.P. klasifikácia za účelom štandardizácie diagnózy a posúdenie výsledkov žilovej nedostatočnosti. Táto klasifikácia zahŕňa šesť štádií (C0-C6), ktoré mapujú postupujúcu závažnosť chronického žilového ochorenia. Chronické žilové ochorenie sa týka počiatočných štádií (C0-C3), zatiaľ čo chronická žilová nedostatočnosť sa konkrétne týka neskorších a závažnejších štádií (C3-C6).

C0: žiadne viditeľné alebo hmatateľné príznaky žilového ochorenia
C1: telangiektázie alebo retikulárne žily
C2: kŕčové žily
C3: opuch
C4a: pigmentácia alebo ekzém
C4b: lipodermatoskleróza alebo blanka atrofia
C5: zahojený žilový vred
C6: aktívny žilový vred S: symptomatický, vrátane bolesti, napätosti, podráždenia kože, ťažoby a svalových kŕčov a ďalších sťažností súvisiacich s žilovou dysfunkciou A: asymptomatický.

Príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti

Progresívnou poruchou je, keď sa príznaky zhoršujú tým, ako sa zhoršuje stav. Skoré príznaky spojené s chronickým žilovým ochorením – napríklad pocit ťažoby v nohách, tupé bolesti alebo pulzovanie – sú pre pacientov nepríjemné. Vzhľadom na to, že ochorenie postupuje do kŕčových žíl, opuchov a potom príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti, znamená to značné zhoršenie kvality života pacientov. Najmä v štádiu C6, kde sa vyskytujú aktívne vredy predkolenia na nohách, môžu pacienti pociťovať bolesti a problémy s mobilitou, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie oblasti života pacienta.

Riziká a príčiny chronickej žilovej nedostatočnosti

Je potrebné poznamenať, že nie všetky príčiny CVI budú pre všetky rovnaké, ale za najtypickejšie rizikové faktory sa považujú nasledujúce:

  • Rodinná anamnéza chronickej žilovej nedostatočnosti
  • Objavujú sa krvné zrazeniny alebo hlboká žilová trombóza
  • Prežívanie kŕčových žíl
  • Nedostatok pravidelného cvičenia
  • Tehotenstvo
  • Nedávna operácia nôh
  • Obezita
  • Fajčenie tabaku
  • Zápal flebitídy (opuch povrchových žíl)
  • Dlhé státie alebo sedenie

Možnosti liečby CVI

Správna liečba chronickej žilovej nedostatočnosti bude u každej osoby úplne odlišná, pretože často závisí od veku, pohlavia a aktuálneho zdravotného stavu. Liečba je niekedy predpísaná, aby pomohla zvládnuť chronické žilové ochorenie, ale kompresná terapia je často zásadný, pokiaľ ide o zvládnutie rôznych štádií chronickej žilovej nedostatočnosti. Nosiť kompresné pančuchy vyvíja tlak na nohu a chodidlo, čo pomáha znížiť opuchy a zmierniť žilové príznaky u pacientov s SVI. Mnoho produktov JOBST je možné nosiť denne a majú rôzne úrovne kompresie odporúčané pre každú fázu závažnosti CVI.

Okrem kompresnej terapie je dôležité pravidelne cvičiť a zdvíhať nohy nad srdce, napríklad ležať naplocho a odpočívať na vankúšoch. To pomáha pri liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti tým, že podporuje tok krvi z nôh smerom k srdcu. Peeling a zvlhčenie pomáhajú tiež predchádzať suchosti a odlupovaniu kože na nohách. Po podrobnej diagnostike chronickej žilovej nedostatočnosti môžu byť chirurgické a nechirurgické zákroky vykonané odborníkom. Nosenie lekárskych kompresných pančúch je bežný nechirurgický zákrok.

Preventívne opatrenia

Existuje mnoho faktorov životného štýlu, ktoré Vám môžu pomôcť znížiť riziko vzniku komplikácií chronickej žilovej nedostatočnosti. Aj keď je pravda, že sa niektorí nemusia úplne vyhnúť chronickým žilovým ochoreniam, je stále dôležité podniknúť kroky na zníženie rizika. Môže to zahŕňať pravidelné cvičenie, nenosenie vysokých podpätkov, vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu či státiu a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti.

Tento stav zvyčajne nie je život ohrozujúce, ale môže viesť k rozvoju a progresii žilového ochorenia. Z tohto dôvodu je najlepšie okamžite navštíviť lekára, ak sa u vás vyskytnú príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti.

Navigácia