Progresívnou poruchou je, keď sa príznaky zhoršujú tým, ako sa zhoršuje stav. Skoré príznaky spojené s chronickým žilovým ochorením – napríklad pocit ťažoby v nohách, tupé bolesti alebo pulzovanie – sú pre pacientov nepríjemné. Vzhľadom na to, že ochorenie postupuje do kŕčových žíl, opuchov a potom príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti, znamená to značné zhoršenie kvality života pacientov. Najmä v štádiu C6, kde sa vyskytujú aktívne vredy predkolenia na nohách, môžu pacienti pociťovať bolesti a problémy s mobilitou, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie oblasti života pacienta.
Je potrebné poznamenať, že nie všetky príčiny CVI budú pre všetky rovnaké, ale za najtypickejšie rizikové faktory sa považujú nasledujúce:
Správna liečba chronickej žilovej nedostatočnosti bude u každej osoby úplne odlišná, pretože často závisí od veku, pohlavia a aktuálneho zdravotného stavu. Liečba je niekedy predpísaná, aby pomohla zvládnuť chronické žilové ochorenie, ale kompresná terapia je často zásadný, pokiaľ ide o zvládnutie rôznych štádií chronickej žilovej nedostatočnosti. Nosiť kompresné pančuchy vyvíja tlak na nohu a chodidlo, čo pomáha znížiť opuchy a zmierniť žilové príznaky u pacientov s SVI. Mnoho produktov JOBST je možné nosiť denne a majú rôzne úrovne kompresie odporúčané pre každú fázu závažnosti CVI.
Okrem kompresnej terapie je dôležité pravidelne cvičiť a zdvíhať nohy nad srdce, napríklad ležať naplocho a odpočívať na vankúšoch. To pomáha pri liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti tým, že podporuje tok krvi z nôh smerom k srdcu. Peeling a zvlhčenie pomáhajú tiež predchádzať suchosti a odlupovaniu kože na nohách. Po podrobnej diagnostike chronickej žilovej nedostatočnosti môžu byť chirurgické a nechirurgické zákroky vykonané odborníkom. Nosenie lekárskych kompresných pančúch je bežný nechirurgický zákrok.